Dürbünleri Alın! Kuş Gözleme Gidiyoruz

(Eski yazılarımdan biri!)

 

İki yıl öncesine kadar kuş gözlem kelimeleri bir çok insana itici gelen ve “bir bu eksikti” dedirten bir olguyken günümüzde ülkemizde sayıları 15’in üzerindeki kuş gözlem topluluklarının varlığı bu tezin doğru olmadığını göstermekte. Kuş gözlemcilerin ortak iletişim listesi Toygar her hafta onlarca kuş gözlem etkinliğinin sonuçlarını yayımlamakta. Artık doğal bir alana gezmeye gittiğinizde ellerinde dürbünlerle havaya, ağaçlara ya da göllere bakan, sevinç çığlıkları atan meraklı insanlar görürseniz şaşırmayın. Onlar kuş gözlemcileridir.

Kuş gözlemek nedir ve nasıl yapılır? Kuş gözlem doğanın eşsiz güzelliklerini belgesellerden izlemekten sıkılıp, aynı güzellikleri kendi gözleriyle görmek isteyen insanları bir araya getiren bir etkinliktir. Bir çok doğa sporundaki kadar pahalı gereçlere de ihtiyaç duymazsınız kuş gözlemek için. Gerekli olan en önemli malzemeler bir çift göz ve kulaktır. Hele bir de merakınız varsa çok iyi bir kuş gözlemcisi olmak için sizden daha iyi bir aday olamaz. Bir adım daha atmak için bir dürbün ve kuş rehber kitabı almak gerekecektir.

Kuş gözleme başlamak için evinizin penceresi harika bir yerdir. Öncelikle etrafınızda kaç tür kuş olduğunu keşfedecek ve çıkan sayı karşısında şaşkına döneceksiniz. Ardından yanı başınızdaki parklar ve bozkırlarda başka kuşları keşfetmeniz en sonunda sizi Gölbaşında bulunan Mogan Gölü’ne çekecektir. Göl kenarında yapacağınız gezilerde Ankara’da bu kadar çok kuşun olduğuna bir kere daha inanamayacaksınızdır. Ve kısa bir süre sonra artık sizi kimse tutamamaktadır. Türkiye’nin her bir yerinde o bölgeye has kuşları kitaplarınızdan işaretleyip peşlerine düşme vakti gelmiştir. Yazlığınızda, gezilerinizde kuş kitabı başköşedeki yerini alacaktır. Hele bir kuşlara bakmaya başlayın ardından tüm kelebek türlerini tanımaya, tüm ağaç yapraklarını diğerlerinden ayırmaya başlayacaksınızdır. Biz kuş gözlemciler bu yukarıdakileri şöyle özetliyoruz: bir kere bu hastalığa yakalandınız mı bir daha kurtulamaz ve etrafınızdaki herkese bulaştırmaya başlarsınız. Kuş gözlemciliği artık sizler için sosyal bir etkinlik olmuştur bile. Ardından Türkiye’deki tüm kuşçuların e-listesine üye olabilir ve bu güzel insanlar grubu ile siz de ortak etkinliklere katılmaya başlarsınız. Her yıl başka şehirlerde yapılan Kuş Konferansları, her seferinde bir kuş gözlem topluluğunun ev sahipliği yaptığı ortak kuş gözlem gezileri ve sonunda da yine toplulukların yaptığı kuş alanlarını izleme ve koruma projelerinde yer almalar. Doğayı ve kuşları tanıdıkça sorunları da görecek ve siz de sorumluluk sahibi biri olarak onların korunması için rol üstlenebileceksiniz. Günümüzde kuş gözlem toplulukları ortaklaşa bir çok ulusal ve yerel Proje yürütmektedir. Zaten bir kuş gözlemcisinin en ufak kuş gözlem kaydı dahi doğal hayatın korunması için çalışan koruma örgütleri için çok değerli bir araç olacaktır. Çünkü kuş nüfuslarındaki değişimler bulundukları alanlardaki kötü olayların da ilk habercisi olacak ve gerekli tedbirler de sorun daha başlamadan alınabilecektir. İşte biz doğa korumacılarının kuş gözlemciliğini yaymak için bu kadar uğraşmasının altında yatan sebeplerden biri de budur.

Kısaca, önce tanımak, sonra sevmek, sonra korumak bizim felsefemiz. Siz de bize katılın.

Bahtiyar Kurt

Reklamlar

2 thoughts on “Dürbünleri Alın! Kuş Gözleme Gidiyoruz

  1. Basit (amatör ) bir gözlemci olarak şunu fark ettim ki ;
    İstanbul’da son 15 yılda martı türleri çok çeşitlileşti,,,
    Bunun bilimsel açıklamasını bilmek isterdim,,
    Dilerim doğaya bilinçsizce (zararlı) bir insan müdahalesi değildir sebep,,

    • Bu konuda çalışan biri var mı bilmiyorum. Acaba sizin farkındalığınız da artmış olabilir mi? istanbullumda kuş gözlemcilere sormak lazım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s