2012’nin İlk Kuşgözlemi ve Şakrak

Kuşgözlemi ODTÜ’de öğrendim. Öğrenmek ne kelime, kuş gözlemin tadına okulun büyük kampüsünde vardım. Öğrencilik yıllarımda arazinin her köşesini ezberlemiştim. Yıllarca keşfettim: Kuşları, okulu ve kendimi.

Kuş gözlemcilik serüvenim bir süredir sekteye uğradı. Yıllardır zevk alarak yaptığım gözlem sayısı iki elin parmaklarını geçmez. Bu yılın başında kendime bir “2012 dilek listesi” yaptım. Ve o listedeki bir madde de kaliteli ve özel gözlemler yapmak. Kimi için özel gözlem Güney Afrika’ya gitmek olabilir. Benim içinse ODTÜ en iyi seçeneklerden biri.

 

Bugün ODTÜ’deydim. Her yer kar. Bembeyaz ve güneş. Gözlerim yorgunluktan ölüyor. Ama değer.

 

Bugünkü gözlemde bir ara arazinin beyazlığının en yoğun olduğu mekanlardan birinde durdum. Nefes aldım. Kar, çamlar, soğuk harika bir karışım hazırlamış. Bir de arasıra bir saksağan sesiyle bölünen ölümcül sessizlik.

 

Kışın bu vaktinde kampüsün arazi kısmı sessiz ve az kuşlu. Ama fakültelerin olduğu yerleşke gerçekten kuş kaynıyor. Ardıçlar, ispinozlar, baştankaralar ve neler neler. Ama bu günün flaş ismi bir çok gözlemcinin hayranı olduğu şakrak oldu. Şakrakların erkekleri pembe renkleriyle göz kamaştırır. Ancak bugün bizim listede erkek şakrak yoktu.

 

Kuşçular şakrakları neden sever? Birincisi nadirdirler. Kendilerini her zaman her yerde göstermezler. Karakış gelecek ki şakraklar şehre insin. İkincisi şakraklar insanları pek dikkate almazlar. Onlara yaklaşabilirsiniz. En fazla yemek yemeyi bir kaç saniyeliğine bırakır ve “bu insanoğlu ne yapıyor acaba” diye düşünüp sonra tekrar keyfine döner. Bu da kuşçulara harika bir gözlem fırsatı verir. Üçüncüyü zaten söyledik: Harika renkleri olan erkek kuşlar.  Sizlere kendi ellerimle çektiğim iki şakrak fotosunu da yazıya ekliyorum. Birinde dişi kuşu güzel şekilde görüyoruz. Birinde de göbişini. Daha da fazlasını isteyenler için sevimli kuşumuzun kısa bir videosu da var. Tıklayın.

Bugünkü harika gözlem için beni motive eden birine de çok teşekkürler. O kendini bilir.

12 Şubat 2012, Ankara

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s